úterý, ledna 20, 2009

Kustovnice Čínská - Goji


Kustovnice čínská - Lycium Chinenesis - Lycium Barbarum - Gouqizi - Goji

Za těmito názvy se skrývá rostlina jejíž čerstvé nebo sušené plody se konzumují v Číně již mnoho staletí. Jsou tradičním doplňkem výživy a lze je přidávat do sladkých i slaných pokrmů. Nakládají se do medu, alkoholu nebo do vína aby byla podpořena jejich síla.

Tradičně se plody Kustovnice používají k podpoření vitality a sexuální potence. Pomáhají nabýt ztracené síly, posilují svaly i kosti, kolena i bedra a také zlepšují paměť. Jejich pravidelná konzumace má býti zárukou zdravého a dlouhého života. Právě s dlouhověkostí bývá v čínských legendách spojována nejčastěji.
Podle tradiční čínské medicíny plody prospívají Ledvinám, Játrům a Plícím. Používají se při celkové ochablosti, posilují funkci ledvin a imunitu, odstraňují bolesti v bederní páteři, impotenci a hučení v uších. Kustovnice zlepšuje dechové funkce, snižuje hladiny tuku a cukru v krvi, zlepšuje vidění a napomáhá k lepší funkci jater.

Z moderních výzkumů západní medicíny se jedná o rostlinu ze silnými antioxidačními účinky, množstvím beta-karotenu a téměř 20 aminokyselin včetně všech esenciálních. Obsahuje množství minerálů jako fosfor, měď, selen a i vzácné germanium.

Příprava nápoje z Kustovnice je jednoduchá, avšak je třeba vyvarovat se kontaktu s kovovým nádobím. Vystačíme si s konvicí z varného skla. Do 250ml vody přidejte 15 ks plodů a za mírného varu vařte po 10 minut. Poté je nápoj připraven a je lépe jej popíjet ještě teplý. S nápojem sníme i plody.
Toto množství je na jednodenní dávku a není vhodné ho překračovat. Jako u jiných bylin je vhodné po třech týdnech užívání kůru na jeden týden přerušit než budeme pokračovat.

Oblíbené je také Kustovnicové víno. Do 1l. červeného vína, já nejraději Svatovavřinecké, nasypejte 100g. kustovnice. Neprodyšně uzavřete a nechte odležet alespoň tři týdny ve stínu. Poté je víno připraveno a nezapomeňte jíst i plody Kustovnice. Denní doporučovaná dávka je 1dc. takže opatrně :) !

Schizandra Čínská - Klanopraška


Schizandra Čínská - Magnolka Čínská - Klanopraška - Wuweizi

Čínský název Wuwiuzi, znamená "plody pěti chutí". Jsou známy v severovýchodní Asii už stovky let pro své tonizační účinky na lidský organizmus. Použití našly v tradiční medicíně Číny, Tibetu i sibiřských národů.
Rostlinou je liána dorůstající až 15 metrů délky. V čínské medicíně se využívá jak čerstvý tak sušený plod který se tvoří na rostlině v souplodí podobném hroznům rybízu.

Z pohledu čínské medicíny Schizandra prospívá Ledvinám, Srdci, Plicím i Játrům. Má celkově tonizační působení, zvyšuje sílu, zvedá krevní tlak a posiluje imunitní systém. Odstraňuje stres, ospalost,vyčerpání, deprese a harmonizuje mentální síly.
I současná medicína objevila že léčí kardiovaskulární choroby, regeneruje srdeční sval, stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol. Stimuluje mozkovou činnost a CNS, zlepšuje paměť a koncentraci.

Tradičně jí byly léčeny plicní nemoci, bronchiální kašel, astma. Svou svíravou chutí "udržuje a rozhojňuje tekutiny", čímž léčí noční pocení, časté močení, poluce a vyživuje jin Ledvin.
Nejvíce je snad spojována s léčivými účinky na jaterní funkce. Regeneruje při virovém zánětu jater nebo chemickém poškození jaterní buňky. Zlepšuje také zrak a prospívá očím, které jsou z pohledu tradiční čínské medicíny s Játry úzce spojeny.

Kontraindikována je v těhotenství, u vysokého krevního tlaku a epilepsie.
Plody se užívají různě. Lze je uvařit ve vodě, nakládat do medu, nebo z nich vytvořit tinkturu macerováním v lihu. Je používána jako koření v kuchyni. Nejjednodušší užití je prostá konzumace 1g. asi 5 kusů sušených plodů dvakrát denně. Tonizační účinek je až šest hodin po požití plodů! Proto se nedoporučuje, obzvláště citlivým osobám konzumace po 17 hodině! Určitě neusnete! Je doporučována 100 denní kůra pro celkovou regeneraci Jater. Právě v předjaří a na jaře, je ta nejvhodnější doba začít jarní Jaterní očistnou kůru.


Sušené plody Schizandry Čínské-Wuwiezi

Reflexní terapie chodidel

Kurz reflexní terapie

Reflexní terapie chodidel je jednoduchou metodou, jak ovlivnit zdravotní stav. Je založena na teorii nervovém spojení reflexních zón s příslušným orgánem, svalovou skupinou nebo kostmi. Tyto reflexní zóny se nacházejí na různých částech těla. Velmi populární a účinná je terapie prováděná na chodidlech. Existují však také reflexní zóny na dlaních a rukou, uších, tváři, břiše nebo zádech.

Výhodou této terapie je nejen ovlivnění funkcí těla skrze stimulaci zón, ale také její použití coby diagnostické metody. Při terapii masér prochází jednotlivé zóny v určeném pořadí a podle citlivosti, reakce na tlak či bolestivosti zón a změny struktury tkáně je schopen určit míru nerovnováhy daného orgánu nebo místa.

Při hodinové terapii, kdy klient leží na masérském stole a terapeut prochází postupně reflexní zóny na chodidlech, je vytvořen přehled o stavu zón. Tento pak slouží jako pomůcka pro nákres míst na slepé mapě, který si klient odnáší domů. Podle něj může ovlivňovat svůj stav během dne a terapie tímto pokračuje dál. Toto jistě není možné u jiných terapií.
Při další návštěvě je pak patrná změna v citlivosti i struktuře zóny ošetřované klientem což souvisí s ústupem zdravotních problémů. Pokračuje se dále v harmonizování celého organizmu, podle teorie čínské tradiční medicíny. Po opakovaných návštěvách se stav klienta zlepšuje natolik, že terapie je používána coby prevence.

Preventivní návštěva odhaluje orgánovou a energetickou nerovnováhu dříve, než se projeví coby nemoc nebo potíž. Harmonické a přirozené plynutí energie v organizmu je stav zdraví. Tímto nahlížením na zdraví jako na rovnovážný stav energie Qi v organizmu jsou si všechny terapie vycházející z čínské tradiční medicíny podobné. Ať už jde o Reflexní terapii, Shiatsu, Čínskou tlakovou masáž, Moxování, terapii Guasha a jiné.
Reflexní terapie je účinná při migrénách, bolestech zad i pohybového systému, nedostatečnosti imunitního systému, trávicích i vylučovacích problémech.
Lze ji mimořádně použít i při akutních problémech, jako je například bolest zubů, hlavy nebo alergických reakcích organizmu.


Mapa reflexních zón chodidel

Moxa a Moxování

Smokeless Moxa Stick

Terapie Moxování vznikla na severu, v chladných oblastech Číny, jako metoda požehování. Jde o nahřívání a prohřívání aktivních a akupunkturních bodů. Dodává nemocnému ztracenou energii. Rovnoměrným, pomalým hořením směsí léčebných látek, z nichž převahu tvoří sušené vlákno pelyňku, čínsky Jiu3 (Artemisia Sinensis, Artemisia Vulgaris), vzniká teplo, které proniká do hlubších vrstev, ohřívá jednotlivé body a dráhy a podporuje v nich oběh energie Qi a krevní oběh.


Tím vyhání z těla Chlad, odstraňuje Stagnaci krve a doplňuje spotřebovanou energii Qi. Dlouhodobé moxování zabraňuje chorobám a prodlužuje lidský věk. Moxování napomáhá zvyšování obranyschopnosti organismu, zrychluje látkovou výměnu, zvyšuje prokrveni, uvolňuje svalstvo a stabilizuje vegetativní nervový systém. Dále působí na krevní systém, rozšiřuje cévy, čímž zpomaluje pulz a snižuje krevní tlak.

Indikacemi jsou; onemocnění vyvolaná Chladem a Vlhkostí a onemocnění, u nichž je oslabena životní energie Qi. Projevem může být neschopnost se zahřát, pocit těžkých nohou, bolesti kloubů a páteře, průjem, letargie, bledá kůže, světlá moč. Napomáhá při chronických stavech, bolesti, únavě, vyčerpanosti.

Kontraindikaci jsou; všechna onemocněni vyvolaná Teplem či Horkem. Projevem může být vyhledávání chladu a chuť na studené nápoje, zarudlé tváře a oči, tmavá moč, zácpa a suchá stolice, impulzivní chování a vysoký krevní tlak.

Guasha

Pomůcky na terapii Guasha

Guasha / ŠkrábáníGuasha znamená škrábat nebo třít. Tato metoda je součástí čínských masáží. Opírá se o teorii Tradiční čínské medicíny, která je praktikována v celé východní Asii už přes pět tisíc let. Jedná se o metodu ve svých principech velmi příbuznou známějšímu baňkování. Na rozdíl od baněk umožňuje lépe ošetřit končetiny, chodidla, šíji, obličej i vlasovou část hlavy. Tedy místa, kde je použití baněk ztíženo nebo dokonce znemožněno.

Pomocí nástrojů, nejčastěji deštiček z rohoviny vodního buvola nebo jadeitu, se plynule poškrabuje pokožka podle předepsaných postupů. Pro zvlhčení kůže a zlepšení kluzných vlastností Guasha se používají oleje. Tahy vždy respektují tok energie Qi na drahách Jing a Luo. K dosažení dobrého výsledku se také pomocí Guasha stimulují akupunkturní body ležící na drahách. Nejčastěji ošetřovaná místa jsou: zátylek, šíje, záda, hrudní koš, břicho, loketní a podkolení jamka.

Guasha/Škrábání vytváří zarudnutí a „otevření“ povrchu kůže, které dovoluje únik toxinů a nežádoucích patogenů ven z organizmu.

Terapii je možné opakovat po týdnu od předchozího ošetření. Řídíme se stavem kůže, její tloušťkou a citlivostí klienta. Kůže musí mít čas zregenerovat se a zarudnutí většinou stačí ustoupit. Guasha lze provádět jako samostatnou metodu masáže, ale častěji ji používáme ve spojení s Čínskou tlakovou masáží. Společně se obě techniky podporují a výsledek je poté výraznější.

Účinky podle TČM: Tato technika ulevuje chronické bolesti, působí proti stagnaci Qi, rozpouští masy, vylučuje zadržené, odstraňuje horkost a vítr, aktivuje a ochlazuje krev. Odstraňuje toxiny, zrychluje a harmonizuje metabolizmus, urychluje krevní oběh, uvolňuje svaly a podkoží, zastavuje zvracení, snižuje nadměrný vzestup.

Pomáhá při bolestech svalů a kloubů, zvláště šíje, ramen a hlavy, mrtvění končetin, ischiasu, astmatu, horečce, nachlazení, horečnatých nemocech, zácpě, pocitech těžkých končetin a tíže v hrudi, nespavosti, migrénách, psychickém i fyzickém napětí.
Zvyšuje obranyschopnost organizmu, aktivizuje lymfatický systém, celkově zlepšuje a zrychluje regeneraci a vyloučení odpadních látek z těla.

pondělí, ledna 19, 2009

Literatura

V českém jazyce stále vychází celá řada knih o masážích, tradiční čínské medicíně a dietetice. Zde jsou uvedeny jen některé z nich, ale právě tyto stojí za pozornost.

Nová kniha Shiatsu. Umění dotyku ke zdraví a vitalitě, Paul Lundberg, Ikar 2004
Shiatsu- cesta ke zdraví a spokojenosti, Darja Havelková, Triton 2001
Tajemství Šiacu, Cathy Meeusová, Svojtka&Co. 2003
Kouzelné umění čínské masáže, Liu Shisen, Gao Jimin, Pragma 1995
Čínské léčebné masáže, Sun Chengnan, Svítání 2007
Moxa-klasická čínská léčebná metoda, Hans Höting, Pragma 2008
Moxování v tradiční čínské medicíně, MUDr. Ondrej Bangha, Svítání 2007
Reflexní terapie Tajemství lidského těla, Jiří Janča, EMINENT 1996
Učebnice reflexní terapie, Július Pataky, 1998
Akupresura pro začátečníky, Che Siao-Cheng, Dobrovodský-Beta-Ševčík 2008
Indická masáž hlavy, Eilean Bentley, Svojtka&Co 2008

Klasická čínská medicína základy teorie I - V, Vladimír Ando, Svítání
Tajemství akupunkturních bodů, Balner & Balner, CAD Press 2002
Tradiční čínská medicína v denním životě, Radomír Růžička, Rudolf Sosík, Wang Yingwu, Poznání 2007

Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny, Vladimír Ando, Hubert Čížek, Miloš Potužák, Pavel Valíček, Svítání 1998
Rostliny pro zdravý život, Pavel Valíček, Start Benešov 2007
Čínský systém léčby potravinami, Henry C. Lu, Fontána
Čínská medicína pod pokličkou, Jana Arcimovičová, Dobrovodský-Beta 2004
Kuchařka podle pěti elementů, Barbara Temelie, Beatrice Trebuth, Eugenika 2008